Grupa Naukowo-Badawcza "SKOLAR"

Projekty badawcze

Atrakcyjność inwestycyjna województwa kujawsko-pomorskiego w świetle opinii jednostek samorządu terytorialnego (okres realizacji: 2022-2023)

Projekt badawczy został zrealizowany przez zespół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierownictwem naukowym Profesor Małgorzaty Jaworek. Jest on kontynuacją badań regionalnych prowadzonych przez Zespół od blisko 20 lat.


Atrakcyjność inwestycyjna województwa kujawsko-pomorskiego (okres realizacji: 2022-2023)

Projekt badawczy został zrealizowany na zlecenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. Zespół przeprowadził ocenę potencjalnej (w ramach 8 analizowanych filarów) oraz rzeczywistej atrakcyjności inwestycyjnej województwa. Kierownikiem naukowym projektu była Profesor Małgorzata Jaworek. Wyniki zostały zaprezentowane na dwóch tematycznie powiązanych debatach, zatytułowanych Czynniki rozwoju przedsiębiorczości województwa kujawsko-pomorskiego", z których pierwsza odbyła się w czerwcu w Bydgoszczy, a druga w grudniu 2022 roku w Brześciu Kujawskim. Patronat honorowy nad projektem objął Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Raport syntetyczny (udostępniony za zgodą Zamawiającego): [pobierz raport]


Aktywność inwestycyjna polskich przedsiębiorstw w Kazachstanie – uwarunkowania i perspektywy (okres realizacji: 2019-2021)

Głównym celem badania było pogłębienie wiedzy dotyczącej uwarunkowań i efektów internacjonalizacji kapitałowej polskich przedsiębiorstw w Kazachstanie, a także rozpoznanie perspektyw rozwoju działalności podmiotów z polskim kapitałem w tym kraju. Kierownikiem naukowym projektu była Profesor Małgorzata Jaworek. Projekt badawczy został zrealizowany pod honorowym patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Wstępne wyniki badania: [prezentacja]

Finalne - wybrane - wyniki badania [prezentacja]


Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w wybranych województwach Polski – analiza porównawcza (okres realizacji: 2014-2016)

Projekt badawczy został zrealizowany przez zespoły: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (koordynator projektu), Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy wsparciu Urzędów Marszałkowskich województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego. Honorowy patronat nad projektem objął Minister Gospodarki RP. Wyniki projektu zostały zaprezentowane na specjalnie w tym celu zorganizowanych tematycznych konferencjach (w Toruniu, Kłodawie, Olsztynie, a także na Forum Inwestorów i Eksporterów w Łodzi oraz w siedzibie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Warszawie), jak również w opracowaniu książkowym pt. „Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w wybranych województwach Polski – analiza porównawcza" (Wyd. UMK, 2016) oraz w raportach poświęconych analizowanym województwom:

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie kujawsko-pomorskim [pobierz raport]

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie łódzkim [pobierz raport]

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie warmińsko-mazurskim [pobierz raport]

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie wielkopolskim [pobierz raport]


Gminy województwa kujawsko-pomorskiego w perspektywie finansowej 2014-2020 – szanse i zagrożenia (okres realizacji: maj-sierpień 2014)

Zasadniczym celem badania była ocena doświadczeń gmin w pozyskiwaniu środków Unii Europejskiej dla skuteczności ubiegania się o środki w perspektywie finansowej 2014-2020. Dla realizacji celów badawczych zwrócono się do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego województwa kujawsko-pomorskiego z prośbą o wyrażenie opinii i ocen dotyczących przedmiotu badania. Otrzymano zwrot 104 kwestionariuszy badawczych  – 63 z gmin wiejskich, 13 z gmin miejskich i 28 z gmin miejsko-wiejskich. Kierownikiem naukowym projektu był Profesor Włodzimierz Karaszewski.

Gminy województwa kujawsko-pomorskiego w perspektywie finansowej 2014-2020 – szanse i zagrożenia [pobierz raport]


Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie kujawsko-pomorskim (okres realizacji: 2011-2012)

Projekt był kontynuacją badań realizowanych przez zespół w latach 2003-2004. Zakresem podmiotowym badania objęte zostały przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego z siedzibą na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz jednostki samorządu terytorialnego województwa – gminy i powiaty. Kierownikiem naukowym projektu był Profesor Włodzimierz Karaszewski. Wyniki zrealizowanego projektu badawczego zostały przedstawione w książce pt. "Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie kujawsko-pomorskim" (Wyd. TNOiK "Dom Organizatora", 2012).


Aktywność inwestycyjna polskich przedsiębiorstw za granicą - czynniki i skutki (okres realizacji: 2010-2013)

Projekt badawczy został zrealizowany jako grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nr N N112 322338. Jego celem było pełniejsze rozpoznanie problematyki polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a zwłaszcza ich uwarunkowań i skutków, a także weryfikacja na gruncie kraju rozwijającego się hipotez naukowych potwierdzonych w badaniach obejmujących swym podmiotowym zakresem przedsiębiorstwa z krajów wysokorozwiniętych. Kierownikiem naukowym projektu był Profesor Włodzimierz Karaszewski. Wyniki badania zostały zaprezentowane m.in. w publikacji książkowej "Aktywność inwestycyjna polskich przedsiębiorstw za granicą. Czynniki i skutki" (Wyd. PWE, 2013) oraz w raporcie badawczym:

Aktywność inwestycyjna polskich przedsiębiorstw za granicą - czynniki i skutki [pobierz raport]


Bezpośrednie inwestycje zagraniczne polskich przedsiębiorstw (skala, struktura, motywy i uwarunkowania, znaczenie dla konkurencyjności) (okres realizacji: 2006-2009)

Projekt został zrealizowany jako grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nr 1 H02C 044 30. Jego głównym celem była ocena wpływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich przedsiębiorstw na ich konkurencyjność. Kierownikiem naukowym projektu był Profesor Włodzimierz Karaszewski. Wyniki badania zostały zaprezentowane m.in. w dwóch publikacjach książkowych: "Bezpośrednie inwestycje zagraniczne polskich przedsiębiorstw (skala, struktura, motywy i uwarunkowania, znaczenie dla konkurencyjności)" (Wyd. TNOiK "Dom Organizatora, 2008) oraz "Foreign Direct Investment of Polish Companies: its scale, structure, determinants, influence on the competitiveness” (Wyd. UMK, 2009), a także w raporcie badawczym:

Aktywność inwestycyjna polskich przedsiębiorstw za granicą w postaci inwestycji bezpośrednich [pobierz raport]


Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie kujawsko-pomorskim (stan, znaczenie dla gospodarki województwa, stymulanty i destymulanty napływu) (okres realizacji: 2003-2004)

Celem badania było pogłębienie wiedzy o oddziaływaniu kapitału zagranicznego na gospodarkę województwa kujawsko-pomorskiego, czynnikach, które spowodowały wybór województwa jako miejsca inwestycji, stopnia spełnienia oczekiwań związanych z wyborem lokalizacji, roli władz samorządowych w kreowaniu pożądanych warunków prowadzenia działalności, oceny perspektyw rozwojowych przedsiębiorstw. Badanie zostało przeprowadzane jednocześnie w przedsiębiorstwach z udziałem kapitału zagranicznego oraz w jednostkach samorządu terytorialnego zlokalizowanych na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Kierownikiem projektu był Profesor Włodzimierz Karaszewski. Uzyskane wyniki zostały zaprezentowane w opracowaniu książkowym pt. "Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie kujawsko-pomorskim (stan, znaczenie dla województwa, stymulanty i destymulanty napływu)" (Wyd. UMK, 2005) - praca otrzymała Wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za rok 2004 w dziedzinie "Nauka i postęp techniczny".

Grupa Naukowo-Badawcza "SKOLAR"